Wczytuję dane...

Jednolity Plik Kontrolny. Co zmieni się w 2018 roku?

Jednolity Plik Kontrolny. Co zmieni się w 2018 roku?

Jednolity Plik Kontrolny to zbiór informacji o prowadzonych działaniach gospodarczych. Przekazywany jest w formie elektronicznej do fiskusa. JPK posiada ujednolicony układ i format pliku (xml) dla wszystkich firm i branż, co umożliwia łatwe porównywanie przekazywanych danych przez systemy informatyczne resortu. Kontrolowane są puste faktury czy transakcje uznane przez algorytm za podejrzane. Wcześniej operacje takie wykonywane były ręcznie przez urzędników.

Dotychczas do składania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego zobowiązane były:

  • od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa,
  • od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jednak od 1 stycznia 2018 wymóg dotyczyć będzie wszystkich podatników, również mikroprzedsiębiorstw tj. firm zatrudniających mniej niż 10 osób i o rocznym obrocie netto nie wyższym niż 2 mln euro. Pliki JPK przesyłane muszą być do 25. dnia każdego miesiąca zawierając informacje o zakupach i sprzedaży (JPK_VAT) w miesiącu poprzednim, czyli np. w grudniu za listopad. Ponadto, od 1 lipca 2018 roku podatnicy będą musieli być gotowi do złożenia na wezwanie organu podatkowego również pozostałych informacji o prowadzonej działalności. JPK na żądanie obejmują:

  • księgi rachunkowe – JPK_KR
  • wyciąg bankowy – JPK_WB
  • magazyn – JPK_MAG
  • faktury VAT – JPK_FA
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
  • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Programy handlowe oferowane przez naszą firmę zostały już w większości przystosowane do nowego obowiązku nałożonego przez fiskusa. Aktualne wydania najpopularniejszych pakietów do obsługi firm Insert SubiektGT, Insoft PC-Market oraz Symplex Small Business są w pełni gotowe do przesyłania danych na serwery resortu finansów (w przypadku oprogramowania Small Business konieczny jest zakup modułu do obsługi JPK). Na przykładzie programu firmy Symplex przedstawimy sposób generowania pliku JPK_VAT.

W głównym menu "Raporty" wybieramy z listy rozwijanej "Deklaracja VAT-7" i dalej "JPK ewidencja sprzedaży i zakupów":

Po wyświetleniu poniższego okna z ewidencją dla poszczególnych okresów wciskamy klawisz F10:

W następnym oknie dokonamy wyboru czy chcemy wygenerować plik w celach testowych, czy faktycznie złożyć go w urzędzie. Dodatkowo w kolejnym etapie plik zostanie zweryfikowany pod kątem zgodności zawartych w nim danych z deklaracją VAT:

Po pozytywnym sprawdzeniu pliku uzyskujemy dwie możliwości wysyłki danych różniące się formą potwierdzenia tożsamości:

Najwygodniejszą formą jest skorzystanie z elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Podpis elektroniczny umieszczony jest zwykle na karcie umieszczonej w czytniku podłączonym do komputera. Jeżeli dysponujemy tą formą weryfikacji tożsamości i została ona skonfigurowana w programie wówczas wystarczy potwierdzić wybór certyfikatu i nadać plik:

Inną formą weryfikacji tożsamości niezbędną do nadania pliku jest skorzystanie z tzw. profilu zaufanego. W przeciwieństwie do podpisu elektronicznego jest narzędziem bezpłatnym i stworzone zostało jako jego zamiennik do kontaktów z urzędami drogą elektroniczną. Wybierając tę formę program wyświetli szczegółową instrukcję jak ukończyć proces przesyłania pliku JPK:

Po zakończeniu procesu przesyłania danych możemy sprawdzić wysyłane wcześniej pliki. W głównym menu "Tabele" wybieramy z listy rozwijanej pozycję "JPK" gdzie wyświetlone zostaną wszelkie przekazane wcześniej informacje:

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij